استاپ موشن

استاپ موشن (Stop Motion) یکی از تکنیک‌های انیمیشن یا پویانمایی است که به هنر نویسنده و کارگردان و کانسپت آرت (Concept Art) برمی‌گردد. در استاپ موشن از شی یا هر مدل ثابت مثل عروسک، نقاشی، مجسمه‌های خمیری و … استفاده می‌شود که آنها را به آرامی حرکت داده و با دوربینی ثابت به صورت فریم به فریم عکسبرداری می‌شود و با قراردادن فریم‌ها پشت سر هم استاپ موشن ساخته می‌شود. انیمشن-استاپ موشنی که در آن از مدل واقعی انسان استفاده شود، پیکسلیشن (Pixelation) نام دارد.

جالب است بدانید که اولین انیمیشن-استاپ موشن در تاریخ جهان به ۵۲۰۰ سال قبل برمی‎‏گ‏‏ردد که نماد “بز میترائیسم” که اولین نماد ایران بوده است و بر روی ظرفی سفالی در شهر سوخته سیستان در ایران پیدا شده است که ۵ تصویر از این بز که هرکدام از آن تصویرها، حرکت بز را به بالا رفتن از یک درخت شکسته نشان می‌دهد را می‌توان به عنوان اولین انیمشن-استاپ موشن تاریخ جهان نام برد و بعد ازآن، مصر، که به ۴۰۰۰ سال قبل برمی‌گردد و بهتر است بدانید که اولین استاپ موشن در تاریخ سینما در سال ۱۸۹۸ به نام “سیرک هامپتی دامپتی” توسط دو هنرمند به نامهای “آلبرت اسمیث” و “جیمز استوارت بلکتون” ساخته شده است که ۳۵ سال بعد از این انیمیشن-استاپ موشن، آمریکا شروع به ساخت انیمیشن-استاپ موشن‌های متعدد کرد.

اکنون پس از ۱۲۰ سال در تاریخ سینما، استاپ موشن از جذابیت بسیار خوبی برخوردار شده است که در ساخت انیمیشن‌های داستانی، صنعت تبلیغات، چه در تلویزیون و چه در وبسایت‌های مختلف و جلوه‌‎های ویژه‌ی سینمایی جایگاه ویژه‌ای دارد و بیننده‌های زیادی را به خود جذب کرده که در ذهن مخاطبانش به خوبی باقی می‌ماند.

ما در مجتمع فرهنگی دیجیتال خلیج فارس، با به کارگیری اساتید مجرب در حوزه‌ی انیمیشن-استاپ موشن سعی در ساخت محصولاتی با کیفیت در زمینه‌‌های داستانی، تبلیغاتی، فرهنگ‌سازی و … داریم.